Nëntor Gardening Guide

Trazirave muajin e kaluar i ngjyrës vjeshtak zhduket në mjegull dhe mjegull si nëntor drapes botën në gri. E korra është e gjatë për pjesën më të madhe, por ka ende shumë për të bërë, nëse ne jemi të gatshëm. Sera dhe kasolle, si dhe tenxhere dhe kontejnerë mund të bëjnë me një bredh dhe nuancat e tymosura të nëntorit thjesht mund të na frymëzojnë të zhysim furçat tona në një bojë më të guximshme për kontrast. Piktorët El Greco dhe Rembrandt favorizuan grinë si sfond për tema më shumëngjyrëshe dhe pikërisht në këtë muaj mund të marrim një fletë nga librat e tyre.. Vazot e kuqe ose të praruara janë shoqërues natyral i Poinsettias dhe Holly, por i japin një atmosferë festive çdo bime. Një prekje e trim të kuqe të derdhur rishtas tidied mund të shndrit deri të gjithë ndarjen. Dhe nëse piktura nuk tërheq, ka ende lë për të grabujë, katalogë farë të lexoj dhe njerëzit kek me xhenxhefil për të piqem.

Gingerbread vjetër gruas

2 gota melasë

1 filxhan pjesë të barabarta gjalpë dhe sallo, i përzier

1 Niveli xhenxhefil tablespoonful

1 bikarbonat lugë çaji sode

Miell për përzierje (shumë e ashpër)

Shkrihet gjalpë; shpërndani sodën në një lugë çaji me ujë të vluar, përzihet në drekë; shtoni përzierjen tek gjalpi i shkrirë dhe xhenxhefili; llokoçis në miell deri sa brumi është aq e ashpër që ju nuk mund ta përziej atë me një lugë; të kthehet në një bord floured, dhe rrokulliset pak në një kohë. Me një thikë apo biskotë prestar prerë nga burrat dhe gratë tuaja; shtyp currants në për sytë dhe butonat. Piqem në një tigan floured til artë.

Drita më e hollë e verdhë e nëntorit është më ngrohëse dhe emocionuese se çdo verë për të cilën ata thonë. Mita që kontribuon nëntori bëhet e barabartë në vlerë me bujarinë e korrikut.

Henri David Thoreau

 

Që së pari vjen në këtë botë poshtë
Në mjegull të zymtë të nëntorit dhe borë,
Duhet çmim ngjyrë topaz qelibar,
Stema e miqve dhe të dashuruar vërtetë.

 

Nga pika e kopshtarit të parë, Nëntor mund të jetë muaji më i keq për t'u përballur: Natyra është dredha-dredha gjëra poshtë, ajri është i ftohtë, Qielli janë gri, por zakonisht shenjë e fundit e pikësimit të vitit ka ende për të arritur – borë; borë që mbulon gjithçka në kopsht dhe shënon një mendje për fundin e aktivitetit të një viti. Ka pak për të bërë jashtë, përveç pritjes për ditë më të gjata në vitin e ri dhe gëzimet e festave të ardhshme.
Peter Loewer


Një shtator për t'u mbajtur mend. Një tetor plot shkëlqim.
Një Nën-thesar.
La Prevenchere