Sallat janë të stolisur dhe deri tani kopsht dhe ndarjen janë në tip top gërmuan formë-tokë, dhe pllenuar mjaft, një kanavacë bosh në pritje frymëzim Vitit të Ri. Erërat e akullta dhe shiu ngarje mund të na pengojnë të kalojmë sa më shumë kohë në hapësirën tonë të jashtme sa mund të dëshirojmë, por në momentet më të qeta të dhjetorit mund të…

Lexo më shumë

Trazirave muajin e kaluar i ngjyrës vjeshtak zhduket në mjegull dhe mjegull si nëntor drapes botën në gri. E korra është e gjatë për pjesën më të madhe, por ka ende shumë për të bërë, nëse ne jemi të gatshëm. Sera dhe derdhja, si dhe tenxhere dhe kontejnerë mund të bëjnë me një bredh dhe…

Lexo më shumë

Në qoftë se në gusht është e gjelbër, ngjyra e tetorit me siguri duhet të jetë të verdhë ose portokalli, për atë është këtë muaj që sjell së bashku me gjethet bien, të korrat e kungull dhe kungull. Kjo është fytyra grinning e këtyre të fundit që ne shohim në ditën e fundit të këtij muaji, ndezur qirinj dhe të ndezur në të gjitha…

Lexo më shumë

Shtatori është një muaj i hidhur në ndarje. Pas vapës së dobët të verës dhe korrjes së hershme, zhurma e zjarreve të vjeshtës nuk do të mbetet prapa. Shpresojmë që ju ende të shijoni kastravecat, qepë, kungull i njomë, marule, presh dhe spinaq. Patatet dhe domatet duhet të jenë të shumta. Kah fundi i muajit,i fundit i…

Lexo më shumë

“Nëse java e parë e gushtit është e ngrohtë, dimri do të jetë i bardhë dhe i gjatë!’ thotë gruaja e vjetër, por jo shumë prej nesh do të kujdesemi për këtë teksa zhytemi në diell, të gjitha mendimet për ditët e hershme të ftohta që do të errësoheshin u dëbuan nga vapa. Ndarja në këtë kohë është a…

Lexo më shumë

Korriku është kur puna e vështirë e bërë gjatë muajve të mëparshëm jep frytet fjalë për fjalë (dhe perime). Me të dyja këto në mendje e kthejmë vëmendjen te domatja. A është një frut? A është një perime? Domatja nuk është e vetme në patëllxhanët e saj mister, speca zile, kastravecat, kungull i njomë dhe kungulli janë…

Lexo më shumë

Në qershor, zarzavate sallatë korrjes, panxhar, qepë, lulelakër, bizele, turnips, flokëkuq, kopër, hudhër dhe të gjerë fasule. Nate vere tradicionalisht shënon fundin e sezonit të asparagus. Mbillni fasule frëngjisht dhe kontrabandist, bizele, spinaq dhe chard. Pumpkins, kungull i njomë, Marrows dhe squashes të tjera mund të mbillet tani,ende. Por nxitoni. Ujitni patatet tuaja. Feed domate tuaj. Shijoni më të ngrohtë…

Lexo më shumë

Merrni kohë për të mprehur shatën tuaj, pasi një ons parandalimi tani me barërat e këqija do t'ju kursejë një kilogram kurë pak më tej në verë. Ndërsa peletët janë gjithmonë efektivë, një pengesë zhavorri ose kufiri i lëvozhgës së vezës mund të pengojë kërmillin dhe kërmillin në rrugën e tyre të ngadaltë por të sigurt drejt prodhimit tuaj. Në…

Lexo më shumë

Ndërsa moti është i freskët, gërmoj në a 5 ose 6 një shtresë centimetri mulch në shtretërit tuaj dhe rreth bimëve tuaja shumëvjeçare, pemë dhe shkurre. Përdorni lëndë organike si pleh organik i kalbur mirë për të përgatitur tokën për sezonin e ngarkuar të rritjes. Ju gjithashtu mund të punoni në një pleh për qëllime të përgjithshme si pleh organik i pulës me pelet ose…

Lexo më shumë

Mbjellja fillon me zell tani. Në mes të muajit ose një herë ditët kanë shkuar nga luani në qengji, mbillni fasule, bizele të hershme, flokëkuq, marulet, spinaq, gjethet e sallatës, presh dhe drithë. Mbillni zhardhokët e artichokës së Jeruzalemit – groposini ato 1" thellë dhe 12-18" larg – duke pasur parasysh se u pëlqen të përhapen dhe do ta bëjnë këtë…

Lexo më shumë