Tetor Gardening Guide

Në qoftë se në gusht është e gjelbër, ngjyra e tetorit me siguri duhet të jetë të verdhë ose portokalli, për atë është këtë muaj që sjell së bashku me gjethet bien, të korrat e kungull dhe kungull. Kjo është fytyra grinning e këtyre të fundit që ne shohim në ditën e fundit të këtij muaji, candlelit dhe me ngjyra të ndezura në të gjitha dritaret, na guximshme për mashtrim apo trajtuar. Pumpkins mund të hedhin poshtë këtë provë, sepse ata duket se e dinë se pavarësisht paraqitjet, përmbajtja e tyre mund të jepet në më lezetshëm e gjërave ngrënshëm ... pies kushtueshëm erë të fortë e erëz dhe në vjeshtë, supave dhe Stews përzemërt për të ngrohur kockat dhe zemrën. Korrjes pumpkins tuaj, Marrows dhe squashes një herë ata janë të pjekur. Lënë ata në diell të kalit dhe të thahet para ruajtjen në një vend të errët të ftohtë. Panxhar, karrota dhe patate gjithashtu mund të ruhen në këtë mënyrë. Në këtë muaj ju mund të jetë ende korr e fundit e spinaq, radhiqe, rabi Kohl dhe Courgettes. Ndërsa përgatitjen e terrenit për hudhër dhe qepë tuaj grupe, konsiderojnë gërmimi të gjithë hapësirën dikur të gjitha kulturat e tjera kanë qenë të korrur. This will make light work of next spring’s planting. As a finishing flourish, gërmoj në një plehu të gjelbër për pasurimin e tokës dhe për të mbajtur rroba zije dimrit në gji. Gruaja e vjetër është dashur të thotë, "Hoe kur ju nuk mund të shihni një farë e keqe dhe ju kurrë nuk do të shihni një farë e keqe". Ne nuk kemi asnjë arsye për të dyshuar saj. Pra shat, korrjes dhe dorë nga trajton këtë muaj për të shmangur ndonjë truket si vjeçari butësisht erërat e drejt mbylljes së saj. Shumë zogj do të konkurronin lamtumirën këtë muaj, por mbani mend ato mbetura me ujë dhe një tryezë replenished shpendëve.

Në degët palëvizshëm e disa pemëve, Manaferrat vjeshtë varur si vilet e rruaza koral, ashtu si në pemishte sajuar ku frutat ishin bizhuteritë . . .

– Charles Dickens

Fëmijë të tetorit është i lindur për mjerë,
Dhe peripecitë e jetës duhet të dini,
Por vë një opal në gjoksin e saj,
Dhe shpresa do të vë në gjumë ato problemet për të pushuar

Të gjitha gjërat nga pika toka shtëpi në tetor të vitit të vjetër: detarë në det, udhëtarët to walls and fences, hunters to
field and hollow and the long voice of the hounds, dashnor të dashurisë që ai ka braktisur.
Thomas Wolfe

Qetësia e arit tetor
Doli si bukuri nga një fytyrë.
– E. Një. Robinson